- Home
- Aktualności
- O nas
- Pomoc społeczna
- Czym jest pomoc społeczna
- Świadczenia pieniężne
- Świadczenia niepieniężne
- Praca socjalna
- Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
- Składki na ubezpieczenie zdrowotne
- Udzielenie schronienia osobom tego pozbawionym
- Posiłek
- Niezbędne ubranie
- Sprawienie pogrzebu
- USŁUGI OPIEKUŃCZE , SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE
- Mieszkanie chronione
- Kierowanie do domu pomocy społecznej
- Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych udzielane na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2004r. oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
- Rejony – pracownicy socjalni
- Dokumenty do pobrania
- Świadczenia
- Usługi dla mieszkańców
- Baza usług społecznych
- Usługi oferowane przez CUS
- Grupowe wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży
- Neurologopeda
- Logopeda
- Porady prawne
- Rehabilitacja ogólnoustrojowa
- Rehabilitacja w wodzie
- Praca socjalna
- Psycholog dziecięcy
- Psycholog dla dorosłych
- Psychiatra dziecięcy
- Terapia sensoryczna
- Terapia rodzinna
- Warsztaty podnoszące kompetencje
- Harmonogram wsparcia
- Dokumenty
- Czym są usługi społeczne?
- Projekty
- Programy
- Kontakt
- Do pobrania
- RODO
- Rezerwacje
Udzielenie schronienia osobom tego pozbawionym
Osoba bezdomna zgodnie z art. 6 pkt. 8 ustawy o pomocy społecznej to osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowaną na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności, a także osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym i zameldowana na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.
Właściwość miejscową gminy zgodnie z art. 101 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. W przypadku osoby bezdomnej właściwą miejscowo jest gmina ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały.
Warunkiem przyznania pomocy w postaci schronienia jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego z osobą bezdomną i podpisanie kontraktu.
Zapewnienie schronienia może nastąpić przez przyznanie tymczasowego schronienia w noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych albo schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.
- Schronisko dla osób bezdomnych zapewnia osobom bezdomnym, które podpisały kontrakt socjalny, całodobowe tymczasowe schronienie oraz usługi ukierunkowane na wzmocnienie aktywności społecznej, wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej. Przyznanie osobie bezdomnej tymczasowego schronienia w schronisku dla osób bezdomnych przez gminę miejsca jej pobytu, na podstawie art. 101 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej nie wymaga podpisania przez osobę bezdomną kontraktu socjalnego.
- Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi zapewnia osobom bezdomnym, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, zakład opiekuńczo-leczniczy lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, tymczasowe schronienie wraz z usługami opiekuńczymi oraz usługami ukierunkowanymi na wzmocnienie aktywności społecznej w miarę możliwości wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.
Pobyt w schronisku jest odpłatny. Odpłatność za pobyt w ośrodkach wsparcia udzielających schronienia osobom bezdomnym dla których Gmina Myślenice stanowiła ostatnie miejsce zameldowania na pobyt stały ustalana jest w oparciu o Uchwałę.
Noclegownia zapewnia schronienie osobom bezdomnym, świadcząc tymczasową pomoc w postaci miejsca noclegowego, w ramach której umożliwia spędzenie nocy w warunkach gwarantujących ochronę życia i zdrowia.
Tymczasowe schronienie może być udzielone również w formie ogrzewalni, która umożliwia interwencyjny , bezpieczny pobyt w ogrzewanych pomieszczeniach wyposażonych co najmniej w miejsca siedzące.
W noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych mogą przebywać osoby zdolne do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce.
W noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych oraz schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi nie mogą przebywać osoby będące pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.
Pomoc przyznawana w formie tymczasowego schronienia w ogrzewalni lub noclegowni nie wymaga przeprowadzenia wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej a wydatki poniesione na ten cel nie podlegają zwrotowi.
POMOC OSOBOM BEZDOMNYM NA TERENIE GMINY MYŚLENICE PRZYZNAJE CUS W ZAKRESIE:
- skierowania do schroniska, noclegowni,
- udzielenie żywności i gorącego posiłku,
- organizowania odzieży adekwatnej do panujących warunków atmosferycznych,
- przedstawi możliwe rozwiązania wyjścia z trudnej sytuacji życiowej,
- pomocy i wsparcia psychologicznego,
- pomocy prawnej,
- pomocy w znalezieniu pracy,
- pomocy w znalezieniu mieszkania,
- pomocy w uzyskaniu ubezpieczenia zdrowotnego,
- pomocy w sprawach urzędowych.
WIDZĄC OSOBY DOŚWIADCZAJĄCE BEZDOMNOŚCI NIE BĄDŹ BIERNY ZAWIADOM ODPOWIEDNIE SŁUŻBY:
- STRAŻ MIEJSKA – +48 12 639 25 23 lub 609600003
- POLICJA – 112
- POGOTOWIE RATUNKOWE – 112
- CENTRUM USŁUG SPOŁECZNYCH W MYŚLENICACH – +48 12 27 21 998 , +48 12 27 43 321, 519 541 549
Pomoc osobom doświadczającym bezdomności oraz nią zagrożoną niesie m.in. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie.
Dzieło pozwala nieść najpotrzebniejsze wsparcie:
- doraźne – w łaźni, pralni i garderobie,
- specjalistyczne – podczas konsultacji socjalnych i zawodowych, w zaciszu gabinetów psychologicznych , a także na spotkaniach grup wsparcia.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio wspiera osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością w dwóch Centrach mieszczących się w Krakowie:
- Centrum przy ul. Loretańskiej 11
- Centrum przy ul. Smoleńsk 4
Tel. + 48 12 433 51 70