- Home
- Aktualności
- O nas
- Pomoc społeczna
- Czym jest pomoc społeczna
- Świadczenia pieniężne
- Świadczenia niepieniężne
- Praca socjalna
- Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
- Składki na ubezpieczenie zdrowotne
- Udzielenie schronienia osobom tego pozbawionym
- Posiłek
- Niezbędne ubranie
- Sprawienie pogrzebu
- USŁUGI OPIEKUŃCZE , SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE
- Mieszkanie chronione
- Kierowanie do domu pomocy społecznej
- Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych udzielane na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2004r. oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
- Rejony – pracownicy socjalni
- Dokumenty do pobrania
- Świadczenia
- Usługi dla mieszkańców
- Baza usług społecznych
- Usługi oferowane przez CUS
- Grupowe wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży
- Neurologopeda
- Logopeda
- Porady prawne
- Rehabilitacja ogólnoustrojowa
- Rehabilitacja w wodzie
- Praca socjalna
- Psycholog dziecięcy
- Psycholog dla dorosłych
- Psychiatra dziecięcy
- Terapia sensoryczna
- Terapia rodzinna
- Warsztaty podnoszące kompetencje
- Harmonogram wsparcia
- Dokumenty
- Czym są usługi społeczne?
- Projekty
- Programy
- Kontakt
- Do pobrania
- RODO
- Rezerwacje
Dodatki mieszkaniowe
Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy dla osób, które mają trudności w wnoszeniem bieżących opłat mieszkaniowych.
Od dnia 09 lutego 2024 r. zmianie ulega kryterium dochodowe do dodatku mieszkaniowego oraz sposób jego naliczania. Ponadto obowiązują nowe druki wniosków o dodatek mieszkaniowy i deklaracji o dochodach.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje:
- najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkującym w tych lokalach,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
- innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego (np. umowa użyczenia) i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
- osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny lub najem socjalny lokalu (gdy orzeczono o ich uprawnieniu do lokalu socjalnego w wyroku sądowym).
Dodatek mieszkaniowy przysługuje w związku z zamieszkiwaniem w jednym lokalu mieszkalnym albo zajmowaniem jednego lokalu mieszkalnego.
Dochody:
Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, które w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie osiągnęły średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nieprzekraczający w gospodarstwie :
- jednoosobowym 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku, tj. kwoty 2862,19 zł,
- wieloosobowym 30% przeciętnego w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku tj. kwoty 2146,64 zł (zgodnie z ogłoszeniem Prezesa GUS w 2024 r. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło 7155,48 zł).
Od 1 lipca 2021 r. za dochód uważa się dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, tj.:
- przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
- dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
- w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych dochód ustala się na podstawie oświadczenia wnioskodawcy lub zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego,
- w przypadku dochodu z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przyjmuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia ministra właściwego do spraw rodziny, o których mowa w art. 5 ust. 7a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Dodatkowo, do dochodu wliczane będą inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, m.in.:
- renty, emerytury, dodatki do rent i emerytur poza dodatkiem pielęgnacyjnym i zasiłkiem pielęgnacyjnym;
- alimenty, zaliczki alimentacyjne, fundusz alimentacyjny, świadczenia pieniężne wypłacane, w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów;
- stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków Unii Europejskiej;
- zasiłki dla bezrobotnych;
- stypendia szkolne, zasiłki szkolne, stypendia doktoranckie, stypendia sportowe przyznane na podstawie ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r o sporcie oraz inne stypendia o charakterze socjalnym przyznane uczniom i studentom;
- świadczenia rodzicielskie, zasiłki macierzyńskie;
- zasiłki chorobowe określone w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych;
- dochody z gospodarstwa rolnego, wyliczone na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ostatnio ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym;
- kwoty diet nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich;
- przychody wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne (wynagrodzenia osób do 26 roku);
- dochody uzyskiwane za granicą Rzeczypospolitej Polskiej, pomniejszone odpowiednio o zapłacone za granicą RP: podatek dochodowy oraz składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne;
- świadczenia określone w przepisach o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
Należy wykazać dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego na dzień złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego.
Nie uwzględnia się dochodu osoby, która:
- wyprowadziła się z lokalu albo zmarła przez dniem złożenia wniosku o przyznanie dodatku,
- przebywa w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, zakładzie karnym, szkole, w tym szkole wojskowej, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.
Od dochodu członka gospodarstwa domowego odejmuje się alimenty świadczone na rzecz innych osób (spoza gospodarstwa domowego wnioskodawcy).
Powierzchnia mieszkania:
Powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu mieszkalnego nie może przekraczać normatywnej powierzchni użytkowej o więcej niż:
- 30%,
- 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%. Oznacza to, że odpowiednio do liczby osób w rodzinie (gospodarstwie domowym) powierzchnia lokalu nie może być większa od:
Powierzchnia normatywna | Odstępstwa dopuszczone w ustawie | ||
+ 30% | + 50% | ||
dla 1 osoby | 35 m2 | 45,5 m2 | 52,5 m2 |
dla 2 osób | 40 m2 | 52,0 m2 | 60,0 m2 |
dla 3 osób | 45 m2 | 58,5 m2 | 67,5 m2 |
dla 4 osób | 55 m2 | 71,5 m2 | 82,5 m2 |
dla 5 osób | 65 m2 | 84,5 m2 | 97,5 m2 |
dla 6 osób | 70 m2 | 91,0 m2 | 105m2 |
W razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej ilości osób, dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m². Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m², jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Normatywną powierzchnię powiększa się niezależnie od liczby członków gospodarstwa domowego. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Do naliczenia dodatku mieszkaniowego, należy przedstawić łączne wydatki na mieszkanie za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.
Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami, przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą wydatków poniesionych przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy w wysokości:
- 15% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie jednoosobowym;
- 12% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 2–4-osobowym;
- 10% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 5-osobowym i większym.
Przy obliczaniu ryczałtu przyjmuje się następujące wydatki:
- Brak c.o. – cena 5 kilowatogodzin razy liczba m2 zajmowanej powierzchni, ale nie większej niż określona ustawowo powierzchnia normatywna lokalu.
- Brak c.w. – cena 20 kilowatogodzin razy liczba osób w gospodarstwie domowym.
- Brak gazu – 10 kilowatogodzin w gospodarstwie jednoosobowym plus po 2 kilowatogodziny na każdą dodatkową osobę.
Wysokość dodatku mieszkaniowego, łącznie z ryczałtem, nie może przekraczać 70% wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego lub 70% faktycznych wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny, jeżeli powierzchnia tego lokalu jest mniejsza lub równa normatywnej powierzchni. Rada Miejska w Myślenicach Uchwałą nr 148/XXVI/2004 z dnia 28.04.2004r. zmniejszyła wskaźniki procentowe z 70% na 50%, tak więc wysokość dodatku mieszkaniowego łącznie z ryczałtem nie może przekraczać 50% wydatków.
Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się:
- Osobom przebywającym w: domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, zakładzie karnym, szkole, w tym w szkole wojskowej – jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie.
- Jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu wydania decyzji tj. obecnie 35,78 zł.
- W przypadku przekroczenia maksymalnej powierzchni użytkowej lokalu.
- Stwierdzenia w wyniku wywiadu, że:
- występuje rażąca dysproporcja pomiędzy niskimi dochodami wskazanymi w złożonej deklaracji, a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy wskazującym, że jest on wstanie uiszczać wydatki związane z zajmowaniem lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego) wykorzystując własne środki i posiadane zasoby majątkowe
- faktyczna liczba wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących z wnioskodawcą jest mniejsza niż wykazana w deklaracji,
- Osoba wnioskująca o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie wyraża zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego oraz odmawia ona wraz z członkami gospodarstwa domowego złożenia oświadczenia ostanie majątkowym, zawierającego w szczególności dane dotyczące posiadanych ruchomości i nieruchomości oraz zasobów pieniężnych.
Dodatek mieszkaniowy jest przyznawany na 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku. Dodatek jest wypłacany do 10 dnia każdego miesiąca z góry –zarządcy budynku lub innej osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny (właścicielowi lokalu w przypadku najmu lub podnajmu) . Jedynie właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dodatek mieszkaniowy do rąk własnych.Jeżeli w wyniku wznowienia postępowania stwierdzono, że dodatek mieszkaniowy przyznano na podstawie nieprawdziwych danych zawartych w deklaracji lub wniosku, osoba otrzymująca dodatek mieszkaniowy jest zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranych kwot w podwójnej wysokości. Należności te wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi podlegają ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji. Wypłatę dodatku mieszkaniowego w skorygowanej wysokości wstrzymuje się do czasu wyegzekwowania należności.
Wniosek wraz z dokumentami należy złożyć w Centrum Usług Społecznych w Myślenicach ul. Słowackiego 82.
Podstawa prawna :
1. Ustawa z dnia 21.06.2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1335).
2. Uchwała nr. 148/XXVI/2004 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 29.04.2004 r. w sprawie obniżenia wskaźników procentowych, od których uzależniona jest wysokość dodatku mieszkaniowego. 3.Uchwała NR 324/XXXVII/2021 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 31 maja 2021 r. w sprawie wprowadzenia wzorów dokumentów o przyznanie dodatków mieszkaniowych.
Wymagane dokumenty potrzebne do staranie się o dodatek mieszkaniowy:
- Wniosek o dodatek mieszkaniowy.
- Deklaracja o wysokości dochodów za okres 3-ch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.
- Przydział lokalu mieszkaniowego, umowa najmu, lub akt notarialny
- Aneks czynszowy za miesiąc poprzedzający złożenia wniosku.
- Zaświadczenie o dochodach netto uzyskanych z zatrudnienia lub z praktyki wg załączonego wzoru z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.
- Decyzja z ZUS o pobieraniu renty lub emerytury lub odcinki za ostatnie 3 miesiące poprzedzające złożenie wniosku.
- Oświadczenie o odpowiedzialności karnej wg załączonego wzoru, wypełnia każdy pełnoletni członek rodziny
- W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych dochód ustala się na podstawie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego lub oświadczenia złożonego przez osobę za okres 3-ch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.
- W przypadku działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie o zryczałtowanym podatku dochodowym ( ryczałt, najem) należy przedłożyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o formie opodatkowania
- w przypadku posiadania gospodarstwa rolnego należy przedłożyć nakaz płatniczy i wypełnić załącznik część III
- w przypadku uzyskania w okresie 3-ch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku innych dochodów nieopodatkowanych należy wypełnić załącznik część II.
Jednocześnie przypominamy o obowiązku złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Obowiązek ten dotyczy właścicieli lub zarządców budynków i lokali, zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych.