4.06. – Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji

06.06.2022 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Psychologowie społeczni definiują agresję jako zachowanie, które ma na celu skrzywdzenie innej osoby, która nie chce być skrzywdzona. Odróżniając agresje od przemocy zwracamy uwagę na równowagę lub jej brak między osobami zaangażowanymi w takie zachowania. Agresja jest wtedy, gdy istnieje równowaga zarówno fizyczna jak i psychiczna między agresorem a ofiarą agresji. W przemocy tej równowagi nie ma.

19 sierpnia 1982 roku, na specjalnej sesji na temat kwestii palestyńskiej, Zgromadzenie Ogólne ONZ – wstrząśnięte ogromną liczbą palestyńskich i libańskich dzieci zabitych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji – postanowiło ustanowić w dniu 4 czerwca doroczne obchody Międzynarodowego Dnia Dzieci Będących Ofiarami Agresji.

Wtedy, to co działo się w Palestynie wywoływało gniew, niedowierzanie, a może i bezsilność u władz państw należących do ONZ. Dzisiaj podobna sytuacja pojawia się na wschodzie Europy. Może właśnie dlatego tak ważnym staje się  przypomnienie o Tym Dniu.

Agresja nie dotyczy tylko działań wojennych, z agresja możemy spotkać się niestety na co dzień. Jest bowiem związana z nasilona formą złości, która nie potrafi znaleźć innego ujścia, jak tylko poprzez wyładowanie jej na innej osobie.

W związku z Międzynarodowym Dniem Dzieci Będących Ofiarami Agresji proponujemy, za panią Joanną Piekarską, kilka ćwiczeń na upuszczenie trudnych emocji, które (mamy nadzieję) staną się pomocą w profilaktyce agresji skierowanej na innych.

Kliknij tutaj

Pliki do pobrania: