- Home
- Aktualności
- O nas
- Pomoc społeczna
- Czym jest pomoc społeczna
- Świadczenia pieniężne
- Świadczenia niepieniężne
- Praca socjalna
- Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
- Składki na ubezpieczenie zdrowotne
- Udzielenie schronienia osobom tego pozbawionym
- Posiłek
- Niezbędne ubranie
- Sprawienie pogrzebu
- USŁUGI OPIEKUŃCZE , SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE
- Mieszkanie chronione
- Kierowanie do domu pomocy społecznej
- Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych udzielane na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2004r. oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
- Rejony – pracownicy socjalni
- Dokumenty do pobrania
- Świadczenia
- Usługi dla mieszkańców
- Baza usług społecznych
- Usługi oferowane przez CUS
- Grupowe wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży
- Neurologopeda
- Logopeda
- Porady prawne
- Rehabilitacja ogólnoustrojowa
- Rehabilitacja w wodzie
- Praca socjalna
- Psycholog dziecięcy
- Psycholog dla dorosłych
- Psychiatra dziecięcy
- Terapia sensoryczna
- Terapia rodzinna
- Warsztaty podnoszące kompetencje
- Harmonogram wsparcia
- Dokumenty
- Czym są usługi społeczne?
- Projekty
- Programy
- Kontakt
- RODO
- Rezerwacje
Światowy Dzień Pracy Socjalnej obchodzony jest na całym świecie każdego roku, w trzeci wtorek marca. W bieżącym roku Światowy Dzień Pracy Socjalnej odbędzie się 21 marca 2023r.
W dniu tym profesjonaliści pracy socjalnej spotykają się celem wymiany doświadczeń i przekazania swojego przesłania lokalnym społecznościom i rządom, aby podnieść świadomość na temat pracy socjalnej i potrzebę rozwoju działań na tym polu. Każdego roku obchody Światowego Dnia Pracy Socjalnej związane są z innym hasłem.
Tegoroczna edycja Światowego Dnia Pracy Socjalnej obchodzony jest pod hasłem „Poszanowanie różnorodności poprzez wspólne działania społeczne”.
Zgodnie z definicją ustawową praca socjalna, to działalność zawodowa mająca na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi.
Innymi słowami mówiąc praca socjalna polega na pomaganiu pojedynczym osobom i rodzinom w sytuacjach, w których sobie nie radzą samodzielnie. To aktywizacja, inicjowanie, praca z lokalnymi grupami, organizacjami czy z innymi specjalistami. Może mieć formę poradnictwa (działania prewencyjne), mediacji czy wsparcia w odbudowywaniu utraconych zasobów.
Główną zasadą pracy socjalnej jest poszanowanie godności drugiego człowieka i jego prawa do decydowania o sobie. W odróżnieniu od innych form pomocy społecznej, takich jak świadczenia pieniężne, może być świadczona wszystkim osobom, które jej potrzebują, bez względu na dochody.
Obchody Światowego Dnia Pracy Socjalnej organizowane są z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych. Prekursorami wspólnych działań byli pracownicy socjalni w Europie, zrzeszeni w organizacjach współpracujących w ramach Federacji. Charakterystyczną cechą obchodów były różnorodne działania podejmowane przez pracowników socjalnych, których inspirację stanowił „temat” uprzednio przyjęty przez Zespół Koordynujący. Działaniami podejmowanymi w czasie obchodów jest przede wszystkim promowanie profesjonalnej pracy socjalnej.
Przygotowania do pierwszego Światowego Dnia Pracy Socjalnej rozpoczęto w roku 2006, w trakcie obchodów Jubileuszu 50-lecia Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych, datę pierwszych obchodów wyznaczono na 27 marca 2007 roku.Dzięki przynależności do Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych (IFSW) powstała już polska wersja międzynarodowego plakatu promującego ten dzień.