- Home
- Aktualności
- O nas
- Pomoc społeczna
- Czym jest pomoc społeczna
- Świadczenia pieniężne
- Świadczenia niepieniężne
- Praca socjalna
- Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
- Składki na ubezpieczenie zdrowotne
- Udzielenie schronienia osobom tego pozbawionym
- Posiłek
- Niezbędne ubranie
- Sprawienie pogrzebu
- USŁUGI OPIEKUŃCZE , SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE
- Mieszkanie chronione
- Kierowanie do domu pomocy społecznej
- Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych udzielane na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2004r. oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
- Rejony – pracownicy socjalni
- Dokumenty do pobrania
- Świadczenia
- Usługi
- Projekty
- Programy
- Kontakt
- RODO
- Rezerwacje
- Pomoc Ukrainie
- Centrum Usług Społecznych
- Chcesz udzielić schronienia?
- Udzieliłeś schronienia?
- Infolinia Wojewody małopolskiego 24/h
- Pomoc psychologiczna
- Pomoc prawna
- Opieka medyczna
- Edukacja
- Wolontariat
- Urząd do spraw cudzoziemców
- Zgłoszenie pomocy
- Dla studentów i naukowców
- Rynek pracy
- Kontakt
- POTRZEBUJEMY
- Darczyńcy
- PESEL
- Stypendia
- ŚWIADCZENIA
- Przekierowania
Światowy Dzień Pracy Socjalnej obchodzony jest na całym świecie każdego roku, w trzeci wtorek marca. W bieżącym roku Światowy Dzień Pracy Socjalnej odbędzie się 21 marca 2023r.
W dniu tym profesjonaliści pracy socjalnej spotykają się celem wymiany doświadczeń i przekazania swojego przesłania lokalnym społecznościom i rządom, aby podnieść świadomość na temat pracy socjalnej i potrzebę rozwoju działań na tym polu. Każdego roku obchody Światowego Dnia Pracy Socjalnej związane są z innym hasłem.
Tegoroczna edycja Światowego Dnia Pracy Socjalnej obchodzony jest pod hasłem „Poszanowanie różnorodności poprzez wspólne działania społeczne”.
Zgodnie z definicją ustawową praca socjalna, to działalność zawodowa mająca na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi.
Innymi słowami mówiąc praca socjalna polega na pomaganiu pojedynczym osobom i rodzinom w sytuacjach, w których sobie nie radzą samodzielnie. To aktywizacja, inicjowanie, praca z lokalnymi grupami, organizacjami czy z innymi specjalistami. Może mieć formę poradnictwa (działania prewencyjne), mediacji czy wsparcia w odbudowywaniu utraconych zasobów.
Główną zasadą pracy socjalnej jest poszanowanie godności drugiego człowieka i jego prawa do decydowania o sobie. W odróżnieniu od innych form pomocy społecznej, takich jak świadczenia pieniężne, może być świadczona wszystkim osobom, które jej potrzebują, bez względu na dochody.
Obchody Światowego Dnia Pracy Socjalnej organizowane są z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych. Prekursorami wspólnych działań byli pracownicy socjalni w Europie, zrzeszeni w organizacjach współpracujących w ramach Federacji. Charakterystyczną cechą obchodów były różnorodne działania podejmowane przez pracowników socjalnych, których inspirację stanowił „temat” uprzednio przyjęty przez Zespół Koordynujący. Działaniami podejmowanymi w czasie obchodów jest przede wszystkim promowanie profesjonalnej pracy socjalnej.
Przygotowania do pierwszego Światowego Dnia Pracy Socjalnej rozpoczęto w roku 2006, w trakcie obchodów Jubileuszu 50-lecia Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych, datę pierwszych obchodów wyznaczono na 27 marca 2007 roku.Dzięki przynależności do Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych (IFSW) powstała już polska wersja międzynarodowego plakatu promującego ten dzień.

Dzienny Dom Senior+
