13.04.2023 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

14 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych, który został zainicjonowany przez Marka Kotańskiego – twórcę Stowarzyszenia MONAR i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności.

Głównym założeniem tego dnia jest przedstawienie społeczeństwu problemów osób pozostających w kryzysie bezdomności oraz dniem przełamywania stereotypów związanych z tym problemem społecznym. Trudno określić ten dzień świętem, bo nie chodzi o świętowanie, lecz o dostrzeżenie ludzi, którzy bywają dla nas przeźroczyści, a którzy wokół nas są.

Bezdomność jest jednym z problemów społecznych, który może dotknąć i spotkać każdą osobę bez znaczenia na poziom wykształcenia, płeć, status społeczny, ekonomiczny ,wykonywany zawód czy stan cywilny.

Ludzie, którzy przebywają na ulicy mijają nas każdego dnia, często nie zauważamy ich, przechodzimy obok nich obojętnie lub reagujemy obrzydzeniem. Słowa, które przychodzą nam do głowy, kiedy  mijamy osobę bezdomną to: lump, żul, menel, pijak, śmierdziel. A warto zaznaczyć, że każda osoba bezdomna to człowiek, który ma swoja godność, historię, doświadczenie, przeżycia i potrzeby.

Towarzysząc osobom bezdomnym wiemy, że pokonywanie bezdomności jest bardzo trudnym procesem. Ludzie tkwiąc w tym stanie odczuwają lęk, osamotnienie, niemoc i rozczarowanie po kolejnych nieudanych próbach wychodzenia z bezdomności. Jest rzeczą bardzo ważną, by człowiek nie był z tym sam.

Każdy z nas ma możliwość pomocy i wsparcia osoby doświadczającej kryzysu bezdomności , a wystarczy do tego odrobinę dobrej woli, chęci i zainteresowania. W sytuacji gdy natkniemy się na osobę bezdomną nie bójmy się poinformować lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ponieważ to instytucja, która w ramach swoich uprawnień i narzędzi ma możliwość zaproponowania różnego rodzaju świadczeń i form pomocy.

Centrum Usług Społecznych w Myślenicach monitoruje sytuację i kontrolowanie warunków bytowych osób bezdomnych, diagnozuje te osoby pod kątem udzielania pomocy, stosownie do jej potrzeb, zapewnia niezbędne ubrania osobom tego pozbawionym.  Ponadto wydaje decyzje administracyjne kierujące do schroniska, poprzedzone przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego i sporządzeniem kontraktu socjalnego z osobą bezdomną.

Centrum Usług Społecznych ściśle współpracuje ze Strażą Miejską, Policją  oraz Stacją Caritas Betania, wspólnie dbają o dobro naszych mieszkańców, a w szczególności osób dotkniętych problemem bezdomności.

Dnia 5 kwietnia 2023 r. w budynku Sokoła o godzinie 10.00  CUS w Myślenicach – Dział Usług Pomocy Społecznej zorganizował  spotkanie przedświąteczne dla osób doświadczających kryzysu bezdomności z terenu Miasta i Gminy Myślenice. Ubodzy bezdomni i samotni wzięli udział w przedświątecznym spotkaniu wielkanocnym. Były świąteczne życzenia  oraz poczęstunek, tradycyjny  żurek, jajka w majonezie, wędliny , sałatki  i nie zabrakło również słodkiego akcentu w postaci ciasta. Podopieczni otrzymali również paczki żywnościowe  w których znajdowały się produkty, których nie powinno zabraknąć na wielkanocnym stole. Potrawy, paczki  przygotowali pracownicy Działu Usług Pomocy Społecznej, wsparcia udzieliła nam również:  Firma „ JRD Sawiccy”, Firma „Wędzonka” oraz Firma Lenart Zakład Mięsny w Dobczycach , za co serdecznie dziękujemy.

Zdj

Pamiętajmy, że każdy z nas może pomóc osobie bezdomnej. Kiedy widzimy, że taka osoba potrzebuje pomocy, warto poinformować:

  • Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, ul. Słowackiego 82, tel. 12 27 21 998 ,

      12 27 43 321, 519 541 549 , www.cus@myslenice.pl

  • 997 – POLICJA
  • 999 – POGOTOWIE RATUNKOWE
  • 998 – STRAŻ POŻARNA
  • 12 63 92 323, kom. 609 600 003 – STRAŻ MIEJSKA 
  • 112 – SŁUŻBY RATOWNICZE

Informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia uzyskasz również dzwoniąc na całodobowy i  bezpłatny numer  987.