20.11.2023 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Myślenice 20 listopada 2023r.

Centrum Usług Społecznych w Myślenicach  świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF wraz z uczestnikami Placówki Wsparcia Dziennego KREATYWNIA w Myślenicach.

Dzień 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Placówka Wsparcia Dziennego KREATYWNIA w Myślenicach włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF.

Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane.

Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie  dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne  inicjatywy. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także Placówka Wsparcia Dziennego KREATYWNIA w Myślenicach. Zaplanowano realizacje projektu edukacyjnego wśród uczestników placówki na dzień 22 listopada 2023r. w dwóch grupach wiekowych: dla dzieci 6-9 lat i 10-15 lat, spotkania poprowadzi psycholog.

 Będą też inne aktywności, ale to na razie pozostanie tajemnicą. Dowiecie się niebawem jak wychowankowie Kreatywni celebrują ten ważny dla dzieci dzień.  Już cieszymy się na projekt 😊

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – Janusz Korczak

Grafika Do Wykorzystania