05.02.2024 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach ostrzegają!


W ostatnim czasie nasiliły się próby kradzieży metodą „na wnuczka”. Ofiarami są osoby starsze, mieszkające samodzielnie. Przestępcy wykorzystują ufność i chęć pomocy, podając się np. za kolegę wnuka, który uległ wypadkowi lub popadł w tarapaty. Często znają wiele szczegółów z życia ofiary i jej wnuka, używają prawdziwych imion i adresów. Oszust może skontaktować się telefonicznie lub przyjść do domu seniora i przedstawić się jako kolega wnuczka, który pilnie potrzebuje pieniędzy.
Osoba starsza działa pod wpływem emocji i chce jak najszybciej pomóc wnuczkowi. Sytuację wykorzystuje oszust, który tworzy presję czasu. W takiej sytuacji wiele starszych osób jest gotowych wypłacić oszczędności życia, aby pomóc ukochanemu wnukowi. W rzeczywistości jednak przekazują pieniądze oszustowi.

Drogi Seniorze, zachowaj ostrożność! Nie przelewaj żadnych pieniędzy ani nie przekazuj gotówki. Nie udzielaj przez telefon żadnych istotnych informacji (szczególnie nie podawaj danych personalnych, numerów i haseł do kont bankowych, kwoty oszczędności zgromadzonych w domu czy na koncie bankowym; nie mów o planach życiowych swoich ani członków rodziny).

  • Przerwij połączenie telefoniczne, zadzwoń do wnuka lub skontaktu się z inną bliską osobą.
  • Drzwi otwieraj tylko po sprawdzeniu, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj.
  • Nie dawaj wartościowych przedmiotów ani pieniędzy osobom, których nie znasz.
  • Gotówkę, którą masz w domu, ukryj w trudno dostępnym miejscu.
  • Nie wahaj się zadzwonić pod numer alarmowy 997.

Informacja rozpowszechniana jest w ramach wdrażania „Planu Działania Priorytetowego” dzielnicowych i kierownika dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach.