Wystawa prac pacjentów Dziennego Oddziału Psychiatrycznego z Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska – Południe w Myślenicach „Nie jesteś sam ”

17.02.2023 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją Centrum Usług Społecznych w Myślenicach wraz z Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska- Południe zapraszają na wystawę pod nazwą „Nie jesteś sam” na której będą prezentowane prace pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe z Dziennych Oddziałów Psychiatrycznych.

Arteterapia jest jedną z możliwości rehabilitacji chorych psychicznie, której działanie bazuje na dwóch równoważnych elementach: sztuce (twórczości) i terapii. Sztuka spotyka się z psychiatrią w rozmaitych formach terapii kreatywnych: dramatoterapii, terapii sztuką plastyczną, muzykoterapii, choreoterapii oraz innych formach  np. fotografii, w formach multimedialnych, itp. Każda z wymienionych jest samodzielną formą oddziaływania wyróżnioną według tzw. medium, czyli środka artystycznego zastosowanego przez terapeutę.

Arteterapia jest formą, która traktuje media artystyczne jako podstawowy sposób komunikacji i rozwoju. Poprzez łączenie i zastosowanie w terapii sztuk wizualnych np. malarstwa, rysunku, rzeźby, tkactwa, ceramiki i wielu innych technik rękodzielniczych, następuje proces twórczy służący autoekspresji (wyrażaniu siebie) oraz podnoszeniu poziomu fizycznego, umysłowego i emocjonalnego dobrostanu osób w każdym wieku, zarówno zdrowych, jak i chorych.

Podczas wystawy będą prezentowane prace pacjentów z zakresu: malarstwa, szydełkowania, tkactwa, koronki, makramy, ceramiki, origami, dekupażu, oraz String Art.