- Home
- Aktualności
- O nas
- Pomoc społeczna
- Czym jest pomoc społeczna
- Świadczenia pieniężne
- Świadczenia niepieniężne
- Praca socjalna
- Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
- Składki na ubezpieczenie zdrowotne
- Udzielenie schronienia osobom tego pozbawionym
- Posiłek
- Niezbędne ubranie
- Sprawienie pogrzebu
- USŁUGI OPIEKUŃCZE , SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE
- Mieszkanie chronione
- Kierowanie do domu pomocy społecznej
- Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych udzielane na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2004r. oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
- Rejony – pracownicy socjalni
- Dokumenty do pobrania
- Świadczenia
- Usługi dla mieszkańców
- Baza usług społecznych
- Usługi oferowane przez CUS
- Grupowe wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży
- Neurologopeda
- Logopeda
- Porady prawne
- Rehabilitacja ogólnoustrojowa
- Rehabilitacja w wodzie
- Praca socjalna
- Psycholog dziecięcy
- Psycholog dla dorosłych
- Psychiatra dziecięcy
- Terapia sensoryczna
- Terapia rodzinna
- Warsztaty podnoszące kompetencje
- Harmonogram wsparcia
- Dokumenty
- Czym są usługi społeczne?
- Projekty
- Programy
- Kontakt
- Do pobrania
- RODO
- Rezerwacje
Zadania asystenta rodziny z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
Do zadań asystenta rodziny należy w szczególności:
- Wspieranie i towarzyszenie emocjonalne rodzinie.
- Opracowanie i realizacja we współpracy z członkami rodziny planu pracy z rodziną, indywidualny plan pracy podlega konsultacji z pracownikiem socjalnym wnioskującym o przyznanie rodzinie asystenta.
- Opracowywanie we współpracy z członkami rodziny i koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej PCPR, Planu pracy z rodziną, który jest skoordynowany z planem pomocy dziecku umieszczonemu w pieczy zastępczej,
- Opracowywanie na wniosek sądu opinii o rodzinie i jej członkach,
- Opracowywanie ocen i wniosków oraz przedstawianie ich Dyrektorowi Centrum po wcześniejszej konsultacji z Organizatorem Wspierania Dziecka i Rodziny,
- Opracowywanie w konsultacji z pracownikiem socjalnym odpowiedzi na wniosek sądu, o udzielenie informacji dotyczących spraw opiekuńczo-wychowawczych małoletniego i jego Środowiska.
- Wspieranie rodziny poprzez konsultacje i działania o charakterze edukacyjnym w zakresie:
- prawidłowego wychowania i opieki nad dziećmi (organizowanie czasu wolnego dzieciom,
- budowanie prawidłowych więzi między członkami rodziny, rozwijanie umiejętności wychowawczych, uczestnictwo w życiu szkolnym dziecka),
- dbania o zdrowie (higiena, pielęgnacja, prawidłowe odżywianie, rekreacja, w razie
potrzeby: leczenie i rehabilitacja),
- gospodarowania budżetem domowym (planowanie i monitorowanie wydatków, oszczędne gospodarowanie mediami),
- treningu w celu zdobycia/poprawy prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego oraz podziału obowiązków na członków rodziny (sprzątanie, zmywanie, gotowanie, prasowanie, remont itd.),
- pozyskiwania usług na rzecz domu i rodziny (np. związanych z naprawą sprzętów, załatwianiem spraw urzędowych, znalezieniem pracy, kontaktów ze służbą zdrowia),
- usamodzielniania się poprzez uzupełnianie wykształcenia i podjęcie pracy, dbałości o edukację i rozwój dzieci.
- Motywowanie do udziału w warsztatach edukacyjnych dla rodziców oraz w zajęciach grupy wsparcia dla rodziców, mających na celu kształtowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych.
- Udzielanie wsparcia dzieciom, w szczególności poprzez organizowanie prostych zajęć psychospołecznych typu gry symulacyjne, rysunki, bajki, scenki itp. W razie potrzeby motywowanie rodziców do zapisu dzieci na ww. zajęcia.
- Kierowanie dziecka do Placówki Wsparcia Dziennego „Kreatywnia”.
- Podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa oraz informowanie niezwłocznie odpowiednich służb w tym: Dyrektora Centrum lub Organizatora Wspierania Dziecka i Rodziny, pracownika socjalnego, kuratora sądowego, Policję, Pogotowie Ratunkowe, najbliższą rodzinę, PCPR.
- Prowadzenie indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci.
- Prowadzenie pełnej dokumentacji pracy z rodziną.
- Sporządzanie co 6 miesięcy Okresowej oceny sytuacji rodziny i przekazywanie jej do akceptacji przez Dyrektora Centrum.
- Po zakończeniu pracy z rodziną, asystent sporządza Ocenę Końcową Pracy asystenta z Rodziną wskazując na osiągnięte cele. Ocenę przedstawia pracownikowi socjalnemu, który wnioskuje do Dyrektora o zakończenie pracy asystenta w rodzinie.
- Po zakończeniu pracy z rodziną, rodzina monitorowana jest przez asystenta minimum przez okres 3 miesięcy.
- Współpraca z jednostkami administracji rządowej i samorządowej oraz podmiotami specjalizującymi się w pracy z rodziną, a także z właściwymi organizacjami pozarządowymi.
- Współpraca z Zespołem Interdyscyplinarnym lub grupą roboczą, o której mowa w art. 9a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie lub innymi podmiotami, których pomoc przy wykonywaniu zadań uzna za niezbędną.
- Współpraca asystenta rodziny z pracownikiem socjalnym, Organizatorem Wspierania Dziecka i Rodziny oraz Koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej w PCPR.
- Sporządzanie na wniosek sądu opinii o rodzinie i jej członkach.
- Propagowanie wzorców prawidłowego funkcjonowania społecznego poprzez edukację i trening w zakresie obowiązujących norm współżycia społecznego.
- Zdobywanie niezbędnej wiedzy i przekazywanie jej rodzinie, celem ułatwienia podjęcia odpowiedniego wyboru, dostarczanie rodzicowi informacji związanej z jego potrzebami, typem problemów, które napotka i usiłuje rozwiązać (dotyczyć to może prawa i administracji oraz działalności różnych instytucji, możliwości korzystania z placówek, zaplecza socjalnego: świetlic, klubów zainteresowań, przychodni i poradni, placówek sportowych i rekreacji, objawów choroby i sposobu jej leczenia, itd.).
- Rozszerzanie kontaktów, dostępu do nowych, wzbogacających doświadczeń (ułatwianie rodzicowi nawiązywania kontaktów z innymi rodzicami,(np. grupa wsparcia dla rodziców, rodziny wspierające); stymulowanie podopiecznego do samodzielnego poszukiwania w swoim otoczeniu nowych możliwości: sił, osób, grup, instytucji lub ułatwianie mu tego np. poprzez towarzyszenie).
- Udzielanie pomocy w zakresie rozwiązywania problemów socjalnych, psychologicznych, prawnych.
Bliższych informacji w zakresie wsparcia asystenta rodziny udzielą:
- Małgorzata Śmigla – Organizator Wsparcia Dziecka i Rodziny
tel. 12 272 19 98 lub 519 541 545
- Irena Iwanicka – Asystent rodziny
tel. 12 272 19 98 lub 576 823 786