- Home
- Aktualności
- O nas
- Pomoc społeczna
- Czym jest pomoc społeczna
- Świadczenia pieniężne
- Świadczenia niepieniężne
- Praca socjalna
- Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
- Składki na ubezpieczenie zdrowotne
- Udzielenie schronienia osobom tego pozbawionym
- Posiłek
- Niezbędne ubranie
- Sprawienie pogrzebu
- USŁUGI OPIEKUŃCZE , SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE
- Mieszkanie chronione
- Kierowanie do domu pomocy społecznej
- Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych udzielane na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2004r. oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
- Rejony – pracownicy socjalni
- Dokumenty do pobrania
- Świadczenia
- Usługi
- Projekty
- Programy
- Kontakt
- RODO
- Rezerwacje
- Pomoc Ukrainie
- Centrum Usług Społecznych
- Chcesz udzielić schronienia?
- Udzieliłeś schronienia?
- Infolinia Wojewody małopolskiego 24/h
- Pomoc psychologiczna
- Pomoc prawna
- Opieka medyczna
- Edukacja
- Wolontariat
- Urząd do spraw cudzoziemców
- Zgłoszenie pomocy
- Dla studentów i naukowców
- Rynek pracy
- Kontakt
- POTRZEBUJEMY
- Darczyńcy
- PESEL
- Stypendia
- ŚWIADCZENIA
- Przekierowania
Procedura „Niebieskie Karty”
Procedura „Niebieskie Karty” (NK) to ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” w sytuacji podejrzenia występowania przemocy w rodzinie następuje poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” (NK-A) przez przedstawiciela policji, pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia lub gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Co do samego przebiegu procedury Niebieskie Karty, jest ona podzielona na 6 etapów, które następują kolejno po sobie:
- Wszczęcie procedury Niebieskie Karty. W praktyce to wypełnienie karty A procedury NK.
- Opracowanie indywidualnego planu pomocy. Udzielanie szeroko rozumianego wsparcia polegającego na działaniach informacyjnych, edukacyjnych, pomocowych, które rozpoczynają się w czasie spotkania grupy roboczej podczas sporządzania karty C procedury NK
- Oddziaływanie na sprawcę przemocy. Między innymi informacja, że przemoc jest karalna, wskazanie możliwości zmiany swojego zachowania m.in. poprzez udział w programie korekcyjno – edukacyjnym dla sprawców przemocy
- Realizacja indywidualnego planu pomocy. Odwiedzanie rodziny w środowisku przez dzielnicowego Policji, pracownika socjalnego, psychologa z CUS, kontakt telefoniczny itp.
- Ewentualne zdarzenia niebezpieczne w trakcie procedury „Niebieskie Karty”. Każde fakty związanez przemocą w danej rodzinie są dokumentowane.
- Zakończenie procedury „Niebieskie Karty”. Procedura się kończy gdy ustanie przemoc, istnieje uzasadnione przypuszczenie o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy w rodzinie, zrealizowany zostanie indywidualny plan pomocy bądź jest brak zasadności podejmowania działań.
Czas trwania procedury nie jest określony przepisami. Realizacja planu pomocy i monitorowanie sytuacji w rodzinie jest indywidualne i może trwać od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Dla ciekawości ze statystyki Centrum Usług Społecznych w Myślenicach wynika, że przeciętny czas prowadzenia procedury NK w naszej jednostce w badanych latach 2019 – 2020 wyniósł 194 dni, czyli nieco powyżej pół roku.

Dzienny Dom Senior+
